O OBCHODACH DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

            Od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest w świecie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). To akcja mająca na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. W roku 2015 DBI w Polsce obchodzony był 10 lutego, a wszystkie działania w ramach jego obchodów realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty korzystania z sieci na co dzień i rzeczywisty udział internautów w tworzeniu wirtualnego świata. Potencjał sieci, dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Pamiętajmy jednak, że wszyscy możemy przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, a każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Internecie. Podczas surfowania w Sieci każdy internauta powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkownikówi respektowaniu ich praw, czyli przestrzegać zasad netykiety. Dorośli zobowiązani są do ciągłego czuwania nad bezpiecznym poruszaniem się dzieci w Sieci. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, bądź obecny w jego życiu - również tym wirtualnym. Pamiętaj, że krzywda wyrządzona dziecku w wirtualnym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera. Zadbaj o dziecko, a potem naucz je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.

KOMPUTER MOŻE SZKODZIĆ ZDROWIU

             Nadmierne oraz niekontrolowane korzystanie z komputera i Internetu szkodzi zdrowiu i może być przyczyną różnych chorób (oczu, stawów kręgosłupa), może prowadzić do uzależnień, wyizolowania, nieetycznych zachowań, wywoływać agresywne zachowania itp. Małym dzieciom należy ograniczyć korzystanie z komputera do 2 godz. w tygodniu. Starsze dzieci korzystające często z komputera, powinny robić przerwy w pracy z komputerem co godzinę 15 min.

SZUKAJ INFORMACJI I WSPARCIA W SIECI
Dowiedz się więcej o zagrożeniach dzieci w sieci: www.saferinternet.pl, http://dzieckowsieci.fdn.pl/, http://edukacja.fdn.pl,

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROJEKTAMI DLA RODZICÓW:

- kurs e-learning "Dziecko w Sieci" http://dzieckowsieci.fdn.pl (o zagrożeniach i profilaktyce dzieci i młodzieży w Internecie)
- projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" na stronie:  http://www.saferinternet.pl/pl/materialy-multimedialne
- o bezpieczeństwie w Internecie http://www.bezpiecznieonline.pl/#/
- pakiet edukacyjny Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji     https://mac.gov.pl/files/jak_bezpiecznie_zwiedzac_cyfrowy_swiat_-_materialy_informacyjne.pdf

     OTO 10 PORAD JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W „SIECI”:

    Pamiętaj jednak, że żaden program nie zastąpi uwagi rodzica.

 1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w Sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać oraz sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
 2. Umieść komputer w ogólnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
 3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w Internecie.. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Sieci, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
 4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.
 5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Sieci. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
 6. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że działa na nim zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Stosuj oprogramowanie filtrujące. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej.
 7. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w Internecie!
 8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie informacji i oznaczeń PEGI na http://www.pegi.info/pl/.
 9. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
 10. Zapoznaj się z tematyką cyberprzemocy w wirtualnym świecie, by chronić swe dziecko (cyberstalking, grooming, phising).
 • Uwodzenie przez Internet – grooming
 • Wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych – phising
 • Prześladowanie w Internecie – cyberstalking.

PRZEKAŻ DZIECKU!
W razie poczucia zagrożenia w sieci: powinno powiadomić dorosłą osobę, ewentualnie dzwonić: TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 111 116.

CZY WIECIE W JAKIE GRY KOMPUTEROWE GRAJĄ WASZE DZIECI I CO TO JEST "PEGI"?
Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (Pan-European Game Information, PEGI) to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Znaki PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 i dostarczają informacji o treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich.

OZNAKOWANIA GIER WSKAZUJĄCE MINIMALNY WIEK GRACZA:    http://www.pegi.info/pl/
PEGI 3+   dla wszystkich grup wiekowych
PEGI 7+   zawierają dźwięki lub sceny przerażające najmłodszych
PEGI 12+ gry pokazujące przemoc o realistycznym charakterze skierowana przeciw fantastycznym postaciom
PEGI 16+ symbol nadawany jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości
PEGI 18+ gry dla dorosłych przestawiające daleko posuniętą przemoc powodującą u widza uczucie odrazy

INFORMACJA O TREŚCI GRY KOMPUTEROWEJ NA OPAKOWANIU:  wulgarny język, dyskryminacja, narkotyki, strach, hazard, seks, przemoc, On-line (gra w sieci)

PAMIĘTAJMY!
Nieumiejętnie i zbyt często wykorzystywany komputer i Internet może zaburzyć wiele sfer rozwoju dziecka.

Nadmierna fascynacja grami prowadzi do zatarcia się granicy pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym, czyli fikcją.
Zawsze sprawdzaj klasyfikację wiekową podaną na opakowaniu gry lub poszukaj jej na stronie http://www.pegi.info/pl/

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli twoje dziecko: odwiedza niebezpieczne strony internetowe, otrzymuje niepokojące zdjęcia, wiadomości, podało swoje prywatne dane znajomym z Internetu, spotyka się z osobami poznanymi w Sieci, zbyt dużo czasu spędza przy komputerze, a Ty nie wiesz co zrobić, jak z nim o tym porozmawiać? – odwiedź stronę www.helpline.org.pl
(w razie wątpliwości dzwoń na darmowy telefon 800 100 100)

W SYTUACJI ZAGROŻENIA SZUKAJ POMOCY: www.helpline.org.pl i http://www.dyzurnet.pl/
Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, nie działaj na własną rękę, powiadom policję 997 lub 112 albo www.policja.pl (nie usuwaj dowodów przestępstwa). Zgłaszaj nielegalne treści.

KAMPANIE, PROJEKTY I PROGRAMY SPOŁECZNE NA TEMAT BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ W INTERNECIE

 • STOP HEJTOWANIU W SIECI
  Hejtowanie to mowa nienawiści to wypowiedzi obrażające, wyszydzające osoby lub całe grupy ze względu na cechy przynajmniej częściowo od nich niezależne m.in. przynależność rasową, etniczną, płeć, itp. Mowa nienawiści przyczynia się do powstawania, rozpowszechniania oraz utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących osoby lub grupy osób. Często wypowiedź zawiera wulgaryzmy, może manipulować faktami i danymi. http://addfriend.disney.pl/zasady-antyhejtowe.
  Jesteś rodzicem lub opiekunem? Sprawdź, co możesz zrobić, by ograniczyć język nienawiści w Internecie. Naucz swe dziecko krytycznego podejścia do komentarzy w Sieci. http://addfriend.disney.pl/do-pobrania
 • NADUŻYWANIE INTERNETU PRZEZ DZIECI I MŁODZIEŻ
  Edukacyjny materiał filmowy, mający na celu przybliżenie problemu nadużywania internetu i komputera przez dzieci i młodzież profesjonalistom i rodzicom.    https://www.youtube.com/watch?v=3CZXHJWsung&feature=player_embedded
 • HELPLINE
  Helpline.org.pl jest wspólnym projektem Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange, współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach projektu Safer Internet. Założeniem projektu jest oferowanie pomocy dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w sieci, obejmujących m.in. cyberprzemoc, uwodzenie w Internecie, jak i problem uzależnienia od komputera i/lub Internetu. Codziennie za pośrednictwem bezpłatnego telefonu (800 100 100), e-maila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub strony internetowej www.helpline.org.pl do konsultantów trafiają sprawy związane z problemami młodych internautów. W przypadku, kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, którego ofiarą padło dziecko lub młody człowiek, sprawa jest przekazywana policji lub prokuraturze.
 • DYŻURNET
  Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie. Pomaga w zwalczaniu naruszeń w Internecie, prowadzi również działania informacyjne i edukacyjne, kierowane do różnych grup użytkowników http://www.dyzurnet.pl/
 • DZIECKO W SIECI    www.dzieckowsieci.fdn.pl/
  Program Fundacji Dzieci Niczyje w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. W ramach programu prowadzone są badania poświęcone zagrożeniom dzieci i młodzieży w Internecie. Na ich podstawie wypracowywane są przekazy medialne oraz projekty edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu młodych Internautów.
 • SAFER INTERNET http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu
  Program Komisji Europejskiej Safer Internet uruchomiony został w 1999 r. i ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz zwalczania nielegalnych treści i spamu w Internecie. Od 2005 r. do programu włączona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym (czaty i komunikatory).
 • NIGDY NIE WIADOMO KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE
  Projekt zrealizowany w ramach programu Dziecko w Sieci. Akcja poświęcona została problemowi uwodzenia dzieci w Internecie.
  http://dzieckowsieci.fdn.pl/nigdy-nie-wiadomo-kto-jest-po-drugiej-stronie
 • SIECIAKI www.sieciaki.pl/‎
  Projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu Dziecko w Sieci. Element programu Saferinternet.pl. Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.
 • SIE WIE http://www.siewie.tv/
  Magazyn o bezpieczeństwie online, tworzony w ramach projektu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 • BEST to bezpłatna przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Projekt realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Orange w ramach programu Komisji Europejskiej.


Informacje o bezpieczeństwie dzieci w sieci na podstawie www.dzieckowsieci.fdn.pl/
opracowała nauczycielka koła komputerowego i medialnego mgr Bożena Pawlik