Poprzez wspólną pracę:

 • pogłębia się więź rodzica z dzieckiem

 • rodzic staje się opiekunem, przewodnikiem, (z ang. tutorem) własnego dziecka

 • wzrasta autorytet rodzica

 

 

 

Ten tutorial* przeznaczony jest do wspólnej pracy rodziców i dzieci. Samodzielnie wykonana laleczka, miś, królik, robot daje dzieciom dużo więcej radości, niż taka odpakowana z celofanu, ze sklepu. W czasie codziennego zabiegania, komputerów i telewizji, dzieci tęsknią do wspólnej nauki i zabawy z rodzicami, i do prostych prac ręcznych. Czas poświęcony szyciu maskotki z mamą, czy z tatą dziecko, zapamięta na długo, a wykonana lalka lub miś stanie się ukochaną przytulanką.

 

Wzór laleczki do ściągnięcia tutaj

 

 1. Drukujemy wzór, lub go tworzymy według własnego pomysłu.

 

 

 

 

 1. Szukamy materiałów. To nie musi być nowy materiał kupiony w sklepie – wystarczy nienoszona bluzka, albo spódnica, albo koszula taty.

 2. Rysujemy elementy – najlepiej zaznaczyć na lewej stronie materiału flamastrem kontury szablonu.

          

 

 1. Wycinamy. Pamiętajmy, że cały tutorial odnosi się do pracy rodzica z dzieckiem. Wszystkie działania, które dziecko jest w stanie wykonać samo – proponuję scedować na dziecko. Szycie wymaga dyscypliny i cierpliwości. Rodzica kusi, żeby zabrać dziecku robótkę z rąk i skończyć pracę w 5 minut bez wysłuchiwania bardzo prawdopodobnego na początku marudzenia. Dziecko potrzebuje naszej cierpliwości i wsparcia, wielokrotnego rozwiązywania supłów, zaklinania niedającej się nawlec nitki, spokoju, kiedy gubi się po raz 10-ty igła.

           

 

 1. Wykonujemy buzię – przyszywamy guziki i flamastrem robimy uśmiech – można też go wyszyć muliną.

 

 1. Mamy gotową buzię oraz wszystkie elementy postaci. Teraz część najważniejsza – szycie. Dla najmłodszych dzieci oraz tych, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem polecam zwykły ścieg fastrygowy. Nie męczy dziecka, daje szybki efekt. Najlepiej użyć kolorową mulinę oraz dość grubą igłę, z dużym oczkiem – żeby dziecko umiało samodzielnie przewlec mulinę przez oczko.

 

 1. Wypełniamy elementy laleczki. Do wypchania nóżek rączek i brzucha wystarczą ścinki z materiału lub wata.

 

 1. Zaszywamy lalkę. Początek i koniec nitki związujemy.

 

 1. Robimy włosy. Używamy do tego jakiejkolwiek włóczki.

 

Związujemy na środku i przyszywamy do główki.

 

 1. Lalka jest gotowa.

 

 1. Proponuję, żeby prawie wszystkie czynności wykonało dziecko. Obiecuję, że następną lalkę zrobi samo, lub z naszą niewielką tylko pomocą.

Miłej zabawy!!

 

*Tutorial (z ang. korepetycje, samouczek) – artykuł typu „krok po kroku”. Terminem tym określa się również programy lub komputerowe prezentacje pełniące takie funkcje.

Tutoriale swą popularność zawdzięczają prostocie. Dzięki swobodnemu językowi i przejrzystym przykładom, pozwalają na szybką naukę. Sama budowa takiego artykułu nie jest zbyt skomplikowana (tytuł, kroki, zrzuty z ekranu). Tutoriale są zwykle darmowe i ogólnodostępne.

Źródło: Wikipedia

 

 

Opracowała nauczycielka przedmiotów artystycznych mgr Kamila Machnio-Zadora